Aris Likogiannis kommer leda Solna Vikings herrlag i höst.

Måndag 18 Jun 2012 12:26

Grek leder Solna i höst

Solna Vikings har idag kontrakterat den grekiske coachen Aris Likogiannis till kommande säsong.
– Det finns massor att lära av den grekiska basketen, säger Solnas sportchef Christer Sjögren.

Aris Likogiannis, född 1969, har en gedigen karriär bakom sig som coach i Grekland. Närmast kommer han från Ikaros, som spelar i grekiska högsta divisionen. I julas valde han dock att avgå på grund av klubbens dåliga ekonomi. Detta trots att Ikaros låg på fast mark i tabellen.
– På grund av den rådande ekonomiska krisen i Europa i stora basketnationer som till exempel Grekland, Spanien, Serbien och Italien så är nu fler coacher och spelare mer "flyttbara" och har lägre ekonomiska krav än tidigare, säger Sjögren till klubbens hemsida.
– Det finns massor att lära av den grekiska basketen, Grekland har haft
fantastiska framgångar i herrbasket sen EM-guldet 1987 och det med en
folkmängd som i princip är identisk med Sveriges. Vi välkomnar
möjligheten att få in nya impulser och att lära av varandra, fortsätter Sjögren.

Skriv en kommentar

Basketligan herr
Basketligan dam
Mest lästa
Mest kommenterade